DOLAR 16,0912 0%
EURO 17,3057 0.01%
ALTIN 964,65-0,06
BITCOIN 4756551,48%
İstanbul
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İLK DEFA MERSİN’DE ÜRETİMİ YAPILDI! KİLOSU 400 TL

İLK DEFA MERSİN’DE ÜRETİMİ YAPILDI! KİLOSU 400 TL

ABONE OL
Nisan 11, 2022 11:54
İLK DEFA MERSİN’DE ÜRETİMİ YAPILDI! KİLOSU 400 TL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyada nadir olarak yetişen ‘Kuzu Göbeği Mantarı’, Türkiye’de ilk defa Mersin’de Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu yetiştirilmeye başlandı. Kazancı yüksek olan Kuzu Göbeği Mantarı’nın kilosu 400 TL’den başlıyor. 

Türkiye’nin yaş meyve ve sebze üretiminde önemli bir yere sahip olan Mersin’de doğal ortamda yetişen ancak kültürel olarak henüz hiç üretimi yapılmayan kuzu göbeği mantarının ekonomik değerinden üreticinin faydalanması için Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından çalışma yapıldı. Daha önce küçük denemeler yapan enstitü ekibi, ‘Kuzu Göbeğinin Kültüre Alınması’ projesini hazırlamak için seraya doğadan topladıkları kuzu göbeği mantarını ekti. Mart ayından itibaren kendini göstermeye başlayan mantarlar, bir ay sürede tamamen çıkarak bir kısmı hasat seviyesine geldi. Kilogramda fiyatı 400 TL olması nedeniyle yaklaşık bir dönümlük alanda 300 ile 700 kilogram arasında ürün alınabileceği bunun da üreticiye 120 ile 280 bin TL arasında kazanç sağlayacağı kaydedildi. Kurutulmuş halinin 3 bin TL olduğu mantarın enstitüdeki Ar-Ge çalışmalarının ardından projenin hayata geçirileceği ve üretimin süreceği ifade edildi.

“AMACIMIZ ÇİFTÇİNİN KAR ORANINI YÜKSELTMEK”
Çalışma ile ilgili bilgi veren Enstitü Müdürü Doç. Dr. Davut Keleş, “Tarım Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü olarak birçok araştırma yapmaktayız. Bu araştırmalardaki amacımız çiftçinin kazancını çeşitlendirmek, kar oranını, gelir oranını yükseltmek, doğada yetişen, doğada toplaması yapılan ürünleri kültüre almak gibi projeler yürütmekteyiz. Bu projelerden bir tanesi de şuan içinde bulunduğumuz serada kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliğini nasıl kültüre alabiliriz diye geliştirmiş olduğumuz bir proje sonucunu görüyoruz. Gördüğünüz gibi serada şuan ki tarihte bu sıfır rakımda kuzugöbeği mantarı olmamasına rağmen, şuan Toroslarda bin rakımdan sonra bulunmakta olmasına rağmen kuzugöbeğinin yetiştiğini görmektesiniz, bu da çalışmalarımızın başarılı olduğunu göstermektedir” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK
Kuzugöbeğinin birçok isimle anıldığını anımsatan Doç. Dr. Keleş, “Çok değerli bir mantar, özellikle Fransız mutfağında vazgeçilmezlerden. Kuzugöbeğinin girdiği Fransız yemekleri 4-5 katına fiyatla satılmaktadır. Çünkü kuzu göbeği aynı zamanda şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Kuzu göbeği mantarının yetiştiriciliği ile biz burada dekardan 300 kilogram ile 700 kilogram arasında bir ürün almayı hedeflemekteyiz. Yaş kuzugöbeği mantarının kilosu 400 liradan satıldığını düşünecek olursak, müthiş bir gelir elde ediliyor. Dekara 120 bin ile 280 bin lira arasında bir gelir elde etme olanağı sunmaktadır. Bu aradaki fark yapmış olacağımız AR-GE çalışmaları ile yukarılara doğru çıkarılacaktır. Bu da yapılacak olan AR-GE çalışmalarının önemini göstermektedir. Kuzu göbeğinin kültüre alınması projemiz sayesinde ilk kez doğa değil de serada yetiştiriciliğini yapıyoruz. Tabi ki dünya da bir kaç ülkede yetiştiriciliği yapılıyor ama Türkiye’de bu bir ilktir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP