Nureddin Nebati: Kredilerin hedefi dışında kullanılmasının önüne geçeceğiz

Nureddin Nebati: Kredilerin hedefi dışında kullanılmasının önüne geçeceğiz

ABONE OL
Aralık 20, 2022 06:18
Nureddin Nebati: Kredilerin hedefi dışında kullanılmasının önüne geçeceğiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kredi Garanti Fonu (KGF) paketine ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Nebati, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) kuruluş yıldönümü programında yaptığı konuşmada, ekonomiyi değerlendirerek, birçok ülkede son 50-60 yılın en yüksek enflasyon oranlarının görüldüğünü, tedarik zincirlerindeki aksaklıkların yol açtığı sorunlara halen kalıcı çözümler bulunamadığını anlattı.

“Tüm dünyada esen sert rüzgarlara rağmen çalışmalar devam ediyor”

Nebati, tüm dünyada esen sert rüzgarlara rağmen, Türkiye’yi her geçen gün daha sağlam bir temelde büyütmek ve vatandaşlara her bakımdan daha güvenli yarınlar sunmak anlayışıyla çalışmalarına büyük bir gayret ve özveriyle devam ettiklerini bildirdi.

2021’de G-20 ülkeleri arasında en yüksek büyüyen ülke

Türkiye, güçlü büyüme performansını sürdürdü

Nebati, “Küresel ekonomide resesyonun konuşulduğu 2022 yılındaysa ülkemiz, hayata geçirdiğimiz proaktif ve üretimi artırıcı uygulamalarla, güçlü büyüme performansını sürdürmektedir.” diye konuştu.

EYT için işletmelere yüzde 75 kefalet oranıyla KGF desteği geliyor

Bakan Nebati, atılan adımlardan birisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, selektif kredi politikasıyla uyumlu Hazine destekli KGF paketi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu paketle KOBİ’lerimiz başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösteren işletmelerimize ilk etapta 200 milyar liralık kefalet karşılığında yaklaşık 250 milyar lira kredi hacmi sunarak önemli miktarda finansman imkanı oluşturuyoruz. Ödemesiz dönem imkanının yanı sıra en az yüzde 75 oranında Hazine destekli kefalet sağlıyoruz. Böylece, enflasyon ile mücadele ederken, çarkları durdurmuyor; tam tersine girişimcilerimizin, KOBİ’lerimizin üretim faaliyetlerini artırıyoruz.”


Kullanılan kredilerle ödemelerin doğrudan satıcılara yapılmasını sağlayacak

Nebati, KGF paketi kapsamında kullandırılan kredilere ilişkin tüm harcamaların, Finansal Kurumlar Birliği Merkezi Fatura Kayıt Sistemi ve Katılım Bankaları Birliği Katılım Bankaları Fatura Kayıt Sistemi ile entegrasyonunu sağlayarak ödemelerin doğrudan satıcılara yapılmasını sağlayacaklarını bildirdi.

“Kredilerin amacı dışında kullanılmasının önüne geçeceğiz”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, fatura iptali durumunda iptal edilen fatura yerine yeni fatura isteneceğine ve sahte fatura kullanımının bu sistemler sayesinde önleneceğine vurgu yaparak, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu vesileyle, kefalet imkanımızla sağlanan kredilerin amacı dışında kullanılmasının önüne geçmiş olacağız. Bu dönüşüm sürecinin kaynaklarımızın daha etkin kullanılmasına ciddi katkı sağlayacaktır. Öte yandan, başta KOBİ’lerimiz olmak üzere firmalarımızın finansmana erişimini büyük ölçüde kolaylaştıran kefalet imkanımızı daha etkin bir tahsis politikası çerçevesinde kullandırmak ve bunun takibini yapmak istiyoruz.


Krediye erişim imkanı olan firmalar bu sistemden faydalanmayacak

Bu amaçla vurgulamak istiyorum ki krediye erişim imkanı olan ve teminat eksikliği bulunmayan firmalar bu sistemden faydalanmayacaktır. Böylelikle daha önce başımıza gelen, ihtiyacı olmayanların kullandıkları kredilerin özellikle dövize ve farklı alanlara gitmesini büyük bir oranda engellemiş olacağız. Kefalet imkanımızdan öncelikli ve ağırlıklı olarak kredibilitesi olan, ancak yeterli teminata sahip olmadığı için finansmana erişemeyen firmalar faydalanacaktır. Bunun yanı sıra, ödeme gücü olan ancak hiç teminatı bulunmadığı için krediye erişim imkanı bulunmayan firmalarımızı da bu süreçte destekleyeceğiz.”

“Türkiye’yi ‘finansal mimari’ alanında daha üst bir seviyeye çıkarılmasına çalışıyoruz”

Nebati, Türkiye Yüzyılı programı kapsamında sürdürdükleri en önemli çalışmalardan birisinin “finansal mimari” alanında Türkiye’nin daha üst bir seviyeye çıkarılmasına yönelik çalışmalar olduğunu kaydederek, “Tüm paydaşlarla bu husustaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Böylece, finansal piyasalarımızın dengeli, kapsayıcı ve sürdürülebilir şekilde gelişimini sağlamayı teminen, sigorta ve özel emeklilik ile sermaye piyasalarımızın finans sisteminden aldığı payı artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Sigortacılık ve bireysel emeklilik sektörü önemli”

Sigortacılık ve özel emeklilik konusunda hayata geçirilen düzenlemelere değinen Nebati, “Ülkemize sağladığı stratejik katkıları gözeterek, sigortacılık ve bireysel emeklilik sektörümüzü her zaman gündemimizin üst sıralarında tutuyor, gelişmesini desteklemek için cesur ve kararlı adımlar atmaktan çekinmiyoruz.” ifadesini kullandı.

“BES’te fon büyüklüğü 420 milyar seviyesine ulaştı”

Nebati, gerçekleştirdikleri düzenlemeler sayesinde vatandaşların BES’e dahil olma motivasyonunun önemli ölçüde arttığını kaydederek, “Halihazırda, Otomatik Katılım Sistemi ile beraber katılımcı sayımız 15 milyon seviyesine, fon büyüklüğümüz yaklaşık 420 milyar liraya ulaşmıştır. 1 trilyon liralık fon büyüklüğü hedefimize de her geçen gün emin adımlarla yaklaşacağımıza yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Zorunlu Deprem Sigortası poliçe sayısı 11 milyona yaklaştı

DASK’ın kurulduğu yıldan itibaren gerçekleşen tüm depremlerde, hızla üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirdiğini, bugüne kadar 1,1 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirdiğini anlatan Nebati, Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi sayısının 11 milyona yaklaştığını bildirdi.

Nebati, 2005’te kurulan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından her yıl çiftçilere ve üreticilere önemli tutarda destek sağlandığını anlatarak, TARSİM kapsamında geçen yıl 2,5 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirildiğinin bilgisini verdi.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na bu yıl yapılan başvuru sayısının 500 bine yaklaştığını bildiren Nebati, 2019’da Türk Reasürans AŞ’nin kurulduğunu, 2021’de Özel Riskler Yönetim Merkezi’nin hayata geçirildiğini anlattı.

“Katılım Finans Kanunu üzerinde çalışmalar devam ediyor”

Bakan Nebati, katılım esaslı sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün geliştirilmesi için yasal altyapıyı sağlamlaştırma hedefiyle Katılım Finans Kanunu üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Seçimden önce bunu bitirme hedefiyle yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu işi uzatmayacağız. Katılım Finans Kanunu’nun, ülkemizde katılım sektörünün gelişmesi ve sigortalılık oranının artmasında önemli katkıları olacağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

“DASK’ın kapsamına sel riskini de dahil etme çalışmalarımız sürüyor”

AA’nın haberine göre finansal okur yazarlığın artırılması ve sigorta bilincinin yükseltilmesi hususunda da adımlar atmaya devam edeceklerini dile getiren Nebati, TARSİM teminat çeşitliliğinin artırılmasına destek verdiklerini, DASK’ın kapsamına sel riskini de dahil etme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Kısa süre önce Baykar’ı ziyaret ettiğini anımsatan Nebati, insansız savaş uçağı Kızılelma’nın, elektrikli otomobil Togg’un Türkiye için gurur kaynağı olduğunun altını çizdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.