DOLAR

23,5199

0.18%
EURO

25,3766

1.26%
ALTIN(gr)

1.453,55

0,20%
BİST 100

5561.18

0,20%
2023’te ithalat kontrolünde cezalar 1,5 milyon liraya kadar çıktı

2023’te ithalat kontrolünde cezalar 1,5 milyon liraya kadar çıktı

January 1, 2023 06:36
2023’te ithalat kontrolünde cezalar 1,5 milyon liraya kadar çıktı
0

BEĞENDİM

Ticaret Bakanlığınca, 2023 yılında çeşitli alanlarda ithal edilecek ürünlere yönelik yapılacak denetimlerin koşulları belirleyen Tebliğ Resmi Gazete’de yayınlandı.

Böylece “İthalatta Standartlara Uygunluk Denetimi Tebliği” ile standardı belirtilen ürünlerin, ithalatta ilgili standartlara veya teknik mevzuata uygunluğunun denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

İdari para cezaları artırıldı

“7223 Sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu ile Düzenlenmiş Olan İdari Para Cezalarının Yeni Değerlerinin Duyurulmasına İlişkin Tebliğ” kapsamında söz konusu cezalar, yüzde 122,93’lük yeniden değerleme oranında artırıldı.

Cezalar 21 bin 254 lira ile 1 milyon 518 bin 153 lira arasında

Söz konusu kanuna aykırı hareket edenler 21 bin 254 lira ile 1 milyon 518 bin 153 lira arasında değişen idari para cezası ödeyecek.

Sağlık ürünleri için insan sağlığı ve güvenliğine uygunluk denetimi esasları

  • Sağlık Bakanlığı’nın Özel İznine Tabi Maddelerin İthalat Denetimi Tebliği ile bakanlığın özel iznine tabi madde ve müstahzarların ithalatında insan sağlığı ve güvenliği yönünden uygunluk denetimine ilişkin usul ve esaslar tespit edildi.
  • Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kontrolüne Tabi Ürünlerin İthalat Denetimi Tebliğinde insan sağlığı ve güvenliğiyle hayvan ve bitki varlığı ve sağlığı yönünden Bakanlığın kontrolüne tabi ürünlerin ithalatına ilişkin usul ve esaslar yer aldı.
  • Üç ayrı tebliğ ile çevrenin korunması yönünden kontrol altında tutulan kimyasallar, katı yakıtlar ve metal hurdaların ithalatında uygunluk denetimine ilişkin usul ve esasları düzenlendi.
  • Ayrıca, telsiz ekipmanlarının, “CE” işareti taşıması gereken bazı ürünlerin, oyuncakların, kişisel koruyucu donanımların, tüketici ürünlerinin, yapı malzemelerinin, pil ve akümülatörlerin, tıbbi cihazların, tütün, tütün mamulleri, alkol ve alkollü içkilerin, Sağlık Bakanlığınca denetlenen bazı ürünlerin, araç parçalarının ithalat denetimi tebliğleri yayınlandı.
  • Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ, Pamukların Kontrolüne İlişkin Tebliğ ve Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatında ve İthalatında Ticari Kalite Denetimi Tebliği de yayınlanan konular içindeydi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.