AVRUPA’DA HEDEF 3 MİLYON İSTASYON

ABONE OL
Mayıs 10, 2021 10:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elektrikli otomobillere olan ilginin arttığı son yıllarda, pek çok Avrupa ülkesindeki hükümetler yeni benzinli otomobil satışlarının yasaklanması için son tarihleri belirlemeye başladı.

Bu nedenle elektrikli araçlara olan talep gelecek yıllarda daha çok artacağından, ülkelerin şarj altyapısına yapacağı yatırımlar da büyük önem arz ediyor.

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Avrupa’daki kamuya açık elektrik şarj istasyonlarının sayısının 2025 yılına kadar bir milyona, 2030’a kadar ise 3 milyona çıkmasını tavsiye etti.

Avrupa, 2030 a kadar 3 milyon şarj istasyonu hedefliyor #1

Avrupa Alternatif Yakıtlar Gözlemevi’ne (EAFO) göre, 2020 yılında Avrupa’da toplamda 3.11 milyon EV (elektrikli araç) ve PHEV (şarj edilebilir hibrit) varken 286 bin halka açık şarj noktası vardı.

Artan EV ve PHEV sayıları ile birlikte halka açık şarj noktaları sayısı da önem kazanıyor.

İSTASYON EN FAZLA HOLLANDA’DA VAR

Halka açık şarj istasyonları Avrupa’da en çok Hollanda, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık, Norveç ve İtalya’da bulunuyor.

Hollanda, 100 kilometre kare başına 160,5 şarj istasyonu ve şarj istasyonu başına da 4.4 EV ve PHEV ile bu konuda en yüksek yoğunluğa sahip.

Kaynak:ensonhaber.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.