Avustralya’da 30 bin yıllık kaya sanatı yok edildi

Avustralya’da 30 bin yıllık kaya sanatı yok edildi

December 22, 2022 21:24
Avustralya’da 30 bin yıllık kaya sanatı yok edildi
0

BEĞENDİM

Güney Avustralya Başsavcısı ve Aborjin İşleri Bakanı Kyam Maher, Nullarbor Ovası’nda, tarihi alan etrafındaki tel örgüleri aşan kimliği belirsiz kişilerin, Koonalda Mağarası’na girdiğini açıkladı.

30 bin yıllık sanat eserinin üzerine yazı kazıdılar

Maher, yerli halklardan Mirning’lerin bölgedeki varlığının en eski kanıtlarından biri olduğuna işaret ettiği, 30 bin yıllık sanat eserinin üstüne “şimdi bakma, sadece ölüm mağarası” yazısının kazındığını kaydetti.

Olayın kasıtlı olduğunu düşündüklerini vurgulayan Maher, soruşturma başlatıldığını ve sorumluların tespit edilmesi halinde haklarında işlem başlatılacağını belirtti.

Arkeologlar “trajik bir kayıp” diyor

AA’nın haberine göre Maher ayrıca, eyalet hükümetine de tarihi eserlerin bulunduğu alanların daha iyi korunması çağrısında bulundu.

Arkeologlar ise olayı tarihi açıdan “trajik bir kayıp” olarak değerlendirirken, sanat eserine verilen zararın ise geri döndürülemez olduğu bilgisini paylaştı.

Suçlular hapis ya da para cezası alacak

Söz konusu kişilere 6 aya kadar hapis cezası ya da 10 bin dolar para cezası verilebileceği ifade ediliyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.