IMF: Dünya iktisadı yıl sonuna hakikat büyüme yoluna girecek

IMF: Dünya iktisadı yıl sonuna hakikat büyüme yoluna girecek

ABONE OL
Ocak 13, 2023 02:24
IMF: Dünya iktisadı yıl sonuna hakikat büyüme yoluna girecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya ekonomisinde, koronavirüs pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle ekonomide yaşanan zorluk ve hayat pahalılığı sıkıntısı devam ediyor.

Yaşanan sürecin yakın bir zamanda tam tersine döneceği açıklaması ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva’dan geldi.

Georgieva, düzenlediği basın toplantısında, küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Ekonomik büyüme gelecek yıl hızlanacak”

Küresel büyümedeki son düşüşlerin sona ermek üzere olabileceğini belirten Georgieva, ekonomik büyümenin gelecek yıl hızlanabileceği konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

Dipten çıktığımızı düşünüyoruz

Georgieva, dünya ekonomisi üzerindeki fırtına bulutlarının yakında dağılabileceğine işaret ederek, “Dipten çıktığımızı düşünüyoruz.” dedi.

“2023’ün sonuna doğru, umarız 2024’te trend tersine dönecek”

IMF’nin 2023 için yüzde 2,7’lik büyüme tahminini düşürmesini beklenmediğini belirten Georgieva, “2023’ün sonuna doğru, umarız 2024’te daha yüksek bir büyüme yoluna doğru trendin tersine döndüğünü göreceğiz.” ifadesini kullandı.

“Enflasyon ve hayat pahalılığı krizi devam ediyor”

AA’nın haberine göre Georgieva, yine de zor bir yıl olacağına ve küresel ekonominin kırılgan olmaya devam ettiğine işaret ederek, enflasyonun inatçı şekilde yüksek kalmaya devam ettiğini ve hayat pahalılığı krizinin bitmediğini aktardı.

IMF Başkanı ABD’nin bu yıl resesyondan kaçınabileceği konusunda iyimser

Dünyayı hangi krizin beklediğini tahmin etmenin imkansız olduğunu belirten Georgieva, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının sonucunu tahmin etmenin özellikle zor olduğunu ve iş gücü piyasalarının artan faiz oranları karşısında ne kadar dirençli kalmaya devam edebileceğinin de belirsizliğini koruduğunu söyledi.

Georgieva, Çin’de Kovid-19 salgınıyla ilgili kısıtlamaların hafifletilmeye devam edilmesi ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının kötüleşmemesi halinde dünya genelinde bir resesyonun önlenebileceğini belirterek, ABD ekonomisinin de bu yıl resesyondan kaçınabileceğine dair artan kanıtlar olduğunu, bir resesyon meydana gelse dahi bunun muhtemelen hafif olacağını ifade etti.

IMF Başkanı Georgieva, ABD’de iş gücü piyasalarının dirençli olduğunu ve enflasyonla mücadele için faiz oranlarındaki artışlara rağmen tüketici talebinin güçlü kalmaya devam ettiğini kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.