Jair Bolsonaro, Kongre binası baskınına reaksiyon gösterdi

Jair Bolsonaro, Kongre binası baskınına reaksiyon gösterdi

January 9, 2023 06:42
Jair Bolsonaro, Kongre binası baskınına reaksiyon gösterdi
0

BEĞENDİM

Brezilya’da geçen yıl ekim ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Luiz İnacio Lula da Silva kazandı.

Yüzde 49,1’e karşı yüzde 50,9 ile sonuçlanan seçimlerde kaybeden taraf olan eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçileri ülkede eylemlere başladı.

Brezilya’da devlet kurumlarına baskın

Silahlı kuvvetleri, Lula’ya müdahale etmeye çağıran Bolsonaro yanlıları, Ulusal Kongre, Devlet Başkanlığı Sarayı ve Yüksek Mahkeme’yi bastı.

Ortalığın adeta savaş alanına döndüğü kamu kurumlarında Bolsonaro destekçisi yüzlerce kişi, polisin yoğun gazlı müdahalesi sonucu binalardan çıkarıldı ve kontrol sağlandı.

Bolsonaro tepki gösterdi

Söz konusu kuruluşlara zorla giren destekçilerine tepki gösteren Bolsonaro, “Hukuk çerçevesinde barışçıl gösteriler demokrasinin bir parçasıdır. Ancak bugün olduğu gibi, 2013 ve 2017’de solun uyguladığı vandalizm ve kamu binalarına yönelik işgaller bu kuralın dışındadır.” dedi.

Lula’ya yanıt: Ben tahrik etmedim

Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva’nın, protestocuları Bolsonaro’nun tahrik ettiği yönündeki sözlerine de cevap veren Bolsonaro, Lula’nın “temelsiz suçlamalarda” bulunduğunu savundu.

Bolsonaro, “Görevim boyunca her zaman Anayasa’nın dört satırına bağlı kaldım ve yasaları, demokrasiyi, şeffaflığı ve kutsal özgürlüğümüzü savundum.” ifadesine yer verdi.

Seçim yenilgisini kabul etmedi

Lula’nın devlet başkanlığı yemin törenine 2 gün kala, 30 Aralık 2022’de ABD’nin Florida eyaletine giden aşırı sağcı Bolsonaro, seçim yenilgisini henüz açıkça kabul etmemişti.

Baskına katılanlara ceza verilecek

AA’nın haberine göre, Devlet Başkanlığı, Yüksek Mahkeme ve Kongre’yi işgal edenlerin “teşvik edildiğini” belirten Lula, “Bunu yapanlar kanunun gücüyle cezalandırılacak. Henüz hükümeti kurarken pazar gününün sessizliğinden faydalandılar.

“Bolsonaro ve sempatizanlarının sorumluluğu”

Eski Cumhurbaşkanı’nın (Bolsonaro) birkaç konuşmasının buna yol açtığı biliniyor. Bu da onun ve onu destekleyen sempatizanlarının sorumluluğudur.” ifadelerini kullanmıştı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.