Kemal Kılıçdaroğlu: Biz Kuva-yi Milliyeciyiz kimseden icazet almayız

Kemal Kılıçdaroğlu: Biz Kuva-yi Milliyeciyiz kimseden icazet almayız

ABONE OL
Aralık 25, 2022 22:12
Kemal Kılıçdaroğlu: Biz Kuva-yi Milliyeciyiz kimseden icazet almayız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrasya Yerel Yönetimler Birliği tarafından bir otelde düzenlenen “Milli Birlik ve Beraberlik” toplantısına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, vatan ve bayrağın iki temel kırmızı çizgisi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, vatan ve bayrak için yeri geldiğinde can vermekten çekinmediklerini söyledi.

Herkesin düşüncesini özgür şekilde ifade ettiği bir dünya inşa etmek zorunda olunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, teknoloji devrinde olunduğunu, siyasetçinin “Türkiye bunun neresinde?” diye düşünmesi gerektiğini vurguladı.

“Biz Kuva-yi Milliyeciyiz, kimseden icazet almayız”

Kılıçdaroğlu, “ABD’ye, İngiltere’ye giderken ‘icazet almaya gidiyor Kılıçdaroğlu’ dediler. Biz Kuvayımilliyeciyiz, kimseden icazet almayız. Öncelikli hedefimiz demokrasi. Demokrasisi gelişmemiş olan hiçbir ülke büyümemiştir ve kalkınmamıştır. Demokrasi olmazsa olmazımızdır. Düşünce özgürlüğünün temelinde demokrasi, yargı bağımsızlığı geliyor.” diye konuştu.

“Bu çocuklar geleceği Türkiye’de değil yurt dışında arıyor”

Dünyanın her tarafından zeki insanları Türkiye’ye çağırmak gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaman zaman beka sorunu diye konuşulur, tartışılır ama asıl bekayı hiç kimse düşünmez. Nedir? Benim kuşağım, bizler babamızdan daha iyi eğitim aldık ve onlardan daha iyi gelir, hayat standardı yakaladık. O 100 lira alıyordu biz 500 aldık, ev, araba sahibi olduk. Şu anda bizim çocuklarımız bizden daha iyi eğitim almalarına karşın bizden daha düşük gelire mahkum ediliyorlar asıl beka sorunumuz bu. Bu çocuklar geleceği Türkiye’de değil yurt dışında arıyor.”


“Oturuyoruz, uygar insanlar gibi tartışıyoruz”

Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından gazetecilerin ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

6’lı masanın çalışmalarına ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, “6’lı masa gerçekten 6 liderin bir araya gelip uyum içinde çalıştığı bir masa. Bu, yüzde yüz her oturduğumuzda her konuyu çözüyoruz anlamına gelmesin. Hayır, oturuyoruz uygar insanlar gibi tartışıyoruz, belli tereddütler olunca bir sonraki toplantıya erteliyoruz. Dolayısıyla son derece sağlıklı, tutarlı zemin oluşturarak yolumuza devam ediyoruz. Hepimiz son derece iyi niyetle yola çıktık. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun hepimiz farkındayız ve Türkiye’yi buradan çıkarmak istiyoruz.” yanıtını verdi.

Bir katılımcının, CHP’nin sivil toplum kuruluşlarıyla ve belediyelerle daha fazla ortak çalışmalar yürütmesi talebi üzerine Kılıçdaroğlu, sadece CHP’li belediyeler değil 6 lider gibi ayrı partilerden belediye başkanlarının da belli dönemlerde bir araya geldiğini söyledi.

Şanlıurfa’ya gittiğinde çiftçilerin elektrik fiyatlarından şikayetçi olduğunu söylediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Büyükşehir belediye başkanlığını bize verin, bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğiz’ dedim. Gerçekten bunun altyapısı hazırlandı, projeleri hazırlandı, fizibilitesi yapıldı. ‘Yapamazsın’ dediler, ocak ayı içinde inşallah Denizli’de bir belediyemiz bunu yaptı. Kurdeleyi keseceğiz, çiftçi orada elektriği ücretsiz alacak.” dedi.

“Adayı da seçim kararı alındıktan sonra açıklama yönünde bir eğilim var”

Bir katılımcı, aday olması halinde Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceğini söyledi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“6 lider bir arada, birlikte cumhurbaşkanı adayını belirleyeceğiz. Şu anda böyle bir çalışma hiç olmadı 6’lı masada ancak kamuoyunun beklentisi nedeniyle seçilecek cumhurbaşkanı adayının nitelikleri belirlendi ve o bir bildiriyle kamuoyuyla paylaşıldı. Onun dışında önce şu anda hükümet programı üzerinde çalışıyoruz. 5 Ocak’ta tekrar toplanacağız, hükümet programı ortaya çıkacak. Neyi nasıl yapacağız, yargıda, sağlıkta, sporda, bilimde, teknolojide, üniversitelerde 9 başlık ve 72 alt başlıkta bu konular üzerinde çalışılıyor. Sanıyorum 5 Ocak’taki toplantıya ilk metinler gelmiş olacak. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin de kendi aramızda tartışmalarını yapıyoruz, bu da sanıyorum önümüzdeki zaman diliminde belli olur. Cumhurbaşkanı adayını da seçim kararı alındıktan sonra açıklama yönünde bir eğilim var kendi aramızda konuştuğumuzda. Bu eğilime şu ana kadar hepimiz katıldık. Bir arkadaşımız dillendirdi ‘böyle yapalım’ diye, biz de ‘olur’ dedik.”


En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.