TÜRKİYE’DE KRİPTO PARA YASAKLANDI; BİTCOİN DÜŞTÜ!

ABONE OL
Nisan 17, 2021 10:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitcoin’in değeri Cuma günü, Türkiye merkez bankasının alışılmadık radikal bir durumda işlemlerde hasar potansiyeli ve “onarılamaz” riskler nedeniyle alım yapmak için kripto para birimleri ve dijital para varlıklarının kullanımını yasaklamasının ardından% 4’ten fazla düştü.

Resmi Gazete’de Cuma günü yayınlanan bir yasada merkez bankası, kripto para birimlerinin ve daha ileri teknolojinin dağıtılmasına dayanan diğer dijital varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak yiyecek ve hizmetlerin ödemesi için kullanılamayacağını söyledi.

Karar, yatırımcıların Bitcoin’in küresel dirilişine katılmasıyla son aylarda ivme kazanan, liradaki devalüasyona ve geçen ay% 16’ya ulaşan enflasyona karşı koymak isteyen Türkiye kripto para piyasasını engelleyebilir.

KRİPTO PARA BİRİMLERİNDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

Ana Türk muhalefet partisi tarafından eleştirilen vetosundan sonra Bitcoin 1134 GMT’de% 4.67 değer kaybederek 60466.06 dolara geriledi. Toplu halde etkileşime girme eğiliminde olan Ethereum ve XRP gibi diğer kripto para birimleri% 5 ile% 8 arasında düştü.

Merkez bankası yaptığı açıklamada, diğer söz konusu riskler arasında dijital varlıkların “herhangi bir merkezi düzenleyici kurumdan herhangi bir düzenleme veya denetim mekanizmasına tabi olmadığını” söyledi.

Bu hafta Türkiye’de Rolls-Royce ve Lotus otomobillerinin dağıtımını yapan Royal Motors, ülkede kripto para biriminde ödeme kabul eden ilk şirket oldu.

Her durumda, kripto para birimleri, Apple, Amazon ve Expedia’nın bunları bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başlamasıyla birlikte küresel endüstriler arasında giderek daha popüler hale geldiklerinden yerel ticarette çok az kullanılmaya devam ediyor.

Kripto para birimleri ile ilgili katı düzenleyici önlemler dünyada nadirdir ve çoğu büyük ekonomi düzenlemeleri netleştirmeye çalıştı. Tüccarlar, piyasalar geçmiş kuralları görmezden geldiğinden, Türkiye’de veto gücü gibi veto yetkisini uygulamanın zor olduğunu söylüyor.

Şirketten alınan verilere göre, Türkiye’deki kripto para ticareti hacmi, 2020’de aynı dönemde 7 milyar liranın biraz üzerinde iken, Şubat ayının başından 24 Mart’a kadar 218 milyar liraya (27 milyar dolar) ulaştı.

 

 

 

Kaynak: haberentel.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.