TÜRKİYE’NİN İLK BUĞDAY HASADI ADANA’DA

ABONE OL
Mayıs 19, 2021 10:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de ilk kez Adana’nın Karataş ilçesinde birçok ürünün hammaddesi olan buğday hasadı başladı.

Buğday fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ton başına 2 bin 250 lira olarak açıklanması ve prim ve desteklerin ton başına 275 lira olması çiftçinin yüzünü güldürdü.

 KARATAŞ İLÇESİNDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Türkiye’nin ilk buğday hasadının yapıldığı ve ihtiyacın yaklaşık yüzde 4’ünü karşılayan Adana’da biçerdöverler Karataş ilçesindeki tarlalarda çalışmaya başladı.

Kentin kıyı şeridi dışındaki bölgelerde üretim yapan çiftçiler ise ürünlerinin olgunlaşmasını bekliyor. Bu yıl 1 milyon 608 bin dekardan dönüm başına 500 ile 750 kilogram arasında toplamda ise 778 bin ton rekolte bekleniyor.

Adana da buğday hasadı başladı #1

“ADANA’DA BU SENE VERİM YÜKSEK”

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, kentte verimin yüksek olduğunu belirterek, “Çukurova’nın bereketli topraklarında ilk buğday hasadı başladı. Bu yıl havalar serin gittiği için buğday hasadına geç başlanıldı. Adana’da bu sene verim yüksek. Dönüm başına 500 ile 750 kilogram arasında verim beklenmekte.” diye konuştu.

Adana da buğday hasadı başladı #2

“ÇİFTÇİMİZİN YÜZÜ GÜLÜYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fiyatın da çiftçiyi memnun ettiğini belirten Doğan, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ton başına 2 bin 250 lira. Bu bizim beklediğimiz bir fiyattı. Çiftçimizin yüzü gülüyor.” ifadelerini kullandı.

“YURT DIŞINDAN BUĞDAY İTHALATI YAPACAKTIR”

Adana hariç diğer illerde buğday rekoltesinde azalma yaşandığını kaydeden Doğan, Türkiye’nin buğday ithalatı yapabileceğini kaydederek daha sonra şunları söyledi:

“Adana dışındaki 22 ilde verim yok denecek kadar az. Bizim ülke olarak geçen yıl buğday üretimimiz 20 milyon 500 bin tondu. Bu yıl biz 18 milyon 500 bin ton buğday bekliyorduk ama kuraklık olduğu için bunun da altında olabilir. Böyle olacağı içinde ülkemiz yurt dışından buğday ithalatı yapacaktır. Buğday bizim olmazsa olmaz temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Pandemi de gördük ki bütün ülkeler buğday ithalatını kısıtladı ve stok yaptı. Bizim aslında buğdayı daha çok desteklememiz lazım.”

“LİSANSLI DEPOLAR BU YIL YİNE BUĞDAYI ALACAK”

Üreticilere hasat sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgi veren Doğan, “Çiftçilerimiz bu yıl buğdayını hasat ettiklerinde rutubet 14’ün üzerinde biçmesinler. Lisanslı depolar bu yıl yine buğdayı alacak. Lisanslı depolara çiftçilerimiz ürününü götürdüğünde bunun yüzde 75’ine 9 ay sıfır faizle kredi kullanmakta. 750 lira nakliye desteği almakta ve analiz ücreti ödememekte. Çiftçimiz bugün ürünü döktüğünde parasını yarın Ziraat Bankası’ndan alabiliyor.” dedi.

Adana da buğday hasadı başladı #5
Adana da buğday hasadı başladı #6

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.